The best Side of orbitopatia tarczycowa

Poruszono również zagadnienia dotyczące profilaktyki jodowej i aktualnych zaleceń dotyczących jego spożycia.

Niedoczynność tarczycy jest zaburzeniem, w którym tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Jakie są przyczyny, objawy i leczenie niedoczynności tarczycy. Kiedy i jak diagnozuje się niedoczynność tarczycy? Co to jest TSH, FT3 i FT4?

Wśród innych objawów choroby Gravesa Basedowa wyróżnia się charakterystyczny obrzęk przedgoleniowy powstały na skutek zapalenia autoimmunologicznego skóry (występuje rzadko, u three% chorych). U osób starszych na pierwszy approach wysuwają się objawy ze here strony serca:

Oftalmopatia tarczycowa w początkowym stadium charakteryzuje się poszerzeniem szpary ocznej na skutek skurczu mięśni Müllera.

Pacjent z chorobą Gravesa-Basedowa powinien otrzymać od lekarza informację o konieczności bezwzględnego zaprzestania palenia – zarówno papierosów klasycznych oraz elektronicznych.

W takim przypadku objawy najczęściej ustępują samoistnie, nie powodując żadnych następstw i najczęściej nie wymagane jest leczenie.

W poważniejszych stanach (obrzęk tkanek miękkich oczodołu) zalecana jest radioterapia. Natomiast w skrajnych postaciach choroby, charakteryzujących się zwłóknieniem tkanek, uszkodzeniem nerwów wzrokowych czy wrzodziejącym zapaleniem rogówki, zalecana jest chirurgiczna dekompresja oczodołów.

Europejskie wytyczne leczenia orbitopatii tarczycowej zostały zaktualizowane w 2021 r., wprowadzając modyfikacje dotychczas stosowanego leczenia. Otworzyły również drogę nowym terapeutykom mogącym służyć jako alternatywa standardowego submitępowania. Mimo ograniczonej dostępności niektórych preparatów na terytorium Polski w artykule przedstawiono wszystkie zalecane opcje terapeutyczne, skupiając się na praktycznym aspekcie diagnostyki i leczenia. W przypadku orbitopatii tarczycowej, umiarkowanej do ciężkiej, najkorzystniejszą opcją terapeutyczną, zgodnie z obecnym stanem wiedzy, jest zastosowanie cotygodniowych pulsów z glikokortykotsteroidów (4,five g metylprednizolonu na cykl 12-tygodniowy) wraz z codziennym, doustnym przyjmowaniem mykofenolanu.

Co ważne – rogówka i soczewka oka pozostają poza obszarem napromienianym. Część siatkówki i nerwu wzrokowego znajduje się w napromienianym obszarze, jednak dawka jest na tyle niska, że ryzyko powikłań praktycznie nie występuje.

W rozpoznaniu orbitopatii tarczycowej bierze się pod uwagę obraz kliniczny choroby oraz wyniki badania oczu. Sprawdzane są odruchy źreniczne, przeprowadza się testy widzenia barwnego i mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Choroby tarczycy przebiegające z nadczynnością tego narządu objawiać się mogą w różnorodny sposób. Pacjenci mogą zmagać się m.in. z przyspieszoną czynnością serca, nietolerancją ciepła czy z biegunkami. Tego typu dolegliwości nie widać jednak na pierwszy rzut oka.

Łagodna postać choroby w pierwszej kolejności wymaga ustabilizowania czynności tarczycy, zaleca się również suplementację selenu w dawce 200 μg/dobę. Aby suplementacja była efektywna i bezpieczna należy kontrolować poziom selenu we krwi.  

Poza odczuwalnym ograniczeniem ruchomości gałek ocznych może pojawić się wspomniane wcześniej zapalenie i owrzodzenie rogówki - objawy te poważnie zagrażają utratą wzroku.

Pełne badanie okulistyczne pozwala określić czy orbitopatia zagraża widzeniu. Diagnostyka orbitopatii tarczycowej opiera się na badaniu odruchów źrenicznych i widzenia barwnego z zastosowaniem specjalnych testów. Ponadto lekarz wybarwia rogówkę za pomocą roztworu fluoresceiny, aby ocenić, czy nie doszło do uszkodzeń z powodu jej wysychania oraz mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *